Skip to content Skip to footer

Çeşme’yi Harika Yapan Nedenler

Ege Bölgesi’nde yer alan Çeşme, herkesin kalbini bıraktığı kesinlikle görülmesi ve yaşanması gereken yerlerden biri. Ege’de tatilin başkenti olarak da bilinen Çeşme; eşsiz doğası, kendine has havası, masmavi deniziyle sakinlerine bambaşka bir hayat sunuyor. Peki; denizi, doğası, mimarisi ve festivalleriyle herkesin kalbini çalan Çeşme’yi harika kılan nedenler neler? sorusunun, yanıtı içinde saklı olsa da içeriğimizde bu soruya yanıt vereceğiz.

Çeşme’de Ziyaret Edebileceğiniz Yerler

Özellikle yaz aylarında binlerce turistin akın ettiği konumların başında gelen Çeşme’de gezebileceğiniz birbirinden güzel onlarca yer var.  Ziyaret edebileceğiniz yerlerin başında gelen Çeşme Kalesi, Cumhuriyet Meydanı’na da yakın. Kale 2. Bayezid’in tahtta olduğu dönemde inşa edilmiş. Günümüzde ise müzede silahlar yerine Erythrai Antik Kenti’nden getirilmiş eserler sergileniyor. 12 İyon şehrinden biri olan Erythrae, Erythrai veya Litri İzmir’e bağlı Ildırı Köyü’nde yer alıyor. Antik yerleri keşfetmeyi sevenler için iyin bir nokta olan Erythrae aynı zamanda muhteşem bir gün batımı manzarası da sunuyor. Uğramanız gereken bir diğer nokta Ayios Haralambos Kilisesi. İlçe merkezine sadece bir kilometre mesafede Sakarya Mahallesi’nde bulunan Aya Yorgi Koyu, mekanları ve beach kulüpleriyle görülmesi gereken noktalardan. Çeşme Yarımadası’nda anlatmayla bitiremeyeceğimiz Alaçatı’yı, kaplıca plajına sahip Ilıca’yı tarım merkezi Ovacık’ı, sakinliğiyle ünlü Karaburunu ve Ildır’ı, renkli resimli duvarlarıyla Germiyan’ı, nefis gün batımını izlemek için Şifne ve Delikli Koy’u, Arnavut kaldırımlarıyla ve güler yüzlü insanlarıyla ünlü eski göçmen köyü Reisdere’yi de unutmamak gerekiyor.

Dört Mevsimiyle Ayrı Güzel Çeşme’de Yaşam

Sadece bir sandalye bir masa ve deniz kenarı eşliğinde bile Çeşme’de özgürlüğü sonuna kadar yaşayıp, huzur dolu hissedebilirsiniz. Trafikten uzak ve büyükşehirlerde ulaşabileceğiniz her şeye ulaşma imkanınızın olduğu Çeşme’de yaşamak her mevsim ayrı güzel.   Muhteşem koylara ev sahipliği Çeşme, aynı zamanda yerin altından çıkan termal suyuyla da işte burada yaşanır dedirtiyor. Ilıca plajının adının bile buradan geldiği, söyleniyor. Kış günlerinde Çeşme Termali ile rahatlarken; hayatı dört mevsim dolu dolu yaşamak Çeşme’de mümkün. Kış mevsimlerinde Çeşme’de başka ne yapılır ki derseniz de cevap olta balıkçılığında saklı. Sonbahar ve kış aylarında farklı bir güzellik sunan Çeşme, birbirinden güzel yöresel tatlarıyla da farkını ortaya koyuyor. Çeşme’ye özel lezzetleri dört mevsim yaşayabileceğiniz gibi festivalleri sayesinde bölgeye özgü farklı tatları da keşfedebilirsiniz.