Skip to content Skip to footer

Evcil Hayvan Sahipleri Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Yeni bir ev alırken istek ve ihtiyaçlara uygun bir seçim yapılır. Bu istek ve ihtiyaçlar karşılanırken evcil hayvanları olan kişiler/aileler onların da rahatını düşünmelidir. Evcil hayvanlar, hayattaki en sadık dostların başında gelirler. Bu yüzden de yeni bir eve taşınmayı düşünürken bu sadık dostlar için de uygun koşullara sahip bir yaşam alanına yerleşilmelidir.

Yepyeni bir hayata adım atarken, yaşam alanının evcil hayvan bakımı için uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir. Ev; evcil hayvanlar için uygun olmalıdır. Bu, hayvanların rahatça hareket edebileceği ve oynamaları için yeterli alanı olması gerektiği anlamına gelir. Daimî olarak kalınacak mahalle evcil hayvan dostu mu? Yakınlarda veteriner kliniği mevcut mu? gibi soruları cevaplanması ev seçiminde hayati bir öneme sahiptir.

Satın Alınacak Evin Konumunun Evcil Hayvanlara Uygunluğu Nasıl Anlaşılır?

Yeni bir ev alınacağı zaman evcil hayvan sahiplerinin dikkat etmesi gereken konuların başında evin konumu gelmektedir. Öncelikle evcil hayvan sahipleri ev alırken mahallede veya yakınlarda “Veteriner ve Petshop hizmetleri mevcut mu?” sorularını yanıtlamalıdır. Evcil hayvanların olası sağlık sorunlarında ya da ihtiyaçlarında bir veterinere ya da petshop’a yakın mesafede bir yere taşınmak iyi bir tercih olur. Böylece gereksinimler kolayca karşılanır.

Ev alınacak mahallenin ‘’evcil hayvan dostu’’ bir yer olup olmadığı da araştırılmalıdır. Nedir peki evcil hayvan dostu mahalle? Evcil hayvan dostu mahallelerde yakınlarda evcil hayvanlara özel olanaklar mevcuttur. Örneğin; günlük yürüyüş yapılabilecek, doğayla iç içe bir mahallede yaşamak çok avantajlıdır.  Özellikle trafikten uzak bir bölgede yaşamak muhtemel riskleri azaltacağından bu konuya da ev alırken dikkat edilmelidir.

Evcil Hayvanı Olanların Satın Alacağı Evin Özellikleri

Öncelikle bilinmesi gereken şey müstakil ve bahçeli bir evin, her zaman evcil hayvanlar için daha iyi koşullar sağlayacağıdır. Dairelerde yaşamak evcil hayvanlar için birçok zorluğu da beraberinde getirebilir. Bunun dışında evlerde evcil hayvanı ile rahatça yaşamak isteyen kişilerin satın alacakları yerin düzenini, işlevselliğini ve özelliklerini iyi değerlendirmeleri gerekir.

Kedisi olan kişiler için daire veya müstakil ev uygun olabilir ama köpek sahi olanlar için müstakil, sakin ve doğayla iç içe olan bir yerde yaşamak çok mantıklıdır. Çünkü, köpekler çok hareketli canlılardır. Koşmayı ve gezmeyi severler. Bir diğer dikkat edilmesi gereken satın alınacak evin zeminin evcil hayvan dostu olup olmadığını kontrol etmektir.