Skip to content Skip to footer

Alaçatı’da Yaşama Rehberi

Alaçatı denildiğinde herkesin aklına rahatlatıcı özelliği de olan mavi renk gelir. Mavilikler içinde Arnavut kaldırımlarla kaplı sokakları, tarihi dokusuyla taş evler ve rengarenk geceleriyle Alaçatı, bir masaldan fırlamış hissi yaşatır. Hayranlıkla gezilen dar sokaklarında bu şirin kasabanın etkisine çabucak girilir. Alaçatı’da yaşamak için pek çok neden vardır. Otantik mekanları, cumbalı taş evleri, yazın begonvillerle süslenen huzur verici sokakları, ilginç tasarım dükkanlarıyla Alaçatı her mevsim ayrı güzeldir. Yaşayanların daima yeni güzellikleri keşfettiği Alaçatı’da sörf, taş evler, değirmenler, dar sokaklar, rüzgâr ve damla sakızı akıllara kazanan kelimelerden olacaktır.

Alaçatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ege’nin eşsiz konumlarının başında gelen Alaçatı’da yaşamak isteyenlerin bilmesi gereken bazı bilgiler vardır.

 • Alaçatı’nın rüzgarları meşhurdur. Bu özelliği de Alaçatı’yı dünyanın sayılı rüzgâr sörfü konumlarından birisi haline getirmektedir.
 • Eğlence severler için Alaçatı geceleri çok meşhurdur.
 • Meşhur Hacımemiş sokağı, antikacı dükkanları, şirin restoran ve kafeleri, seramik atölyelerini ve galerileriyle tek tek ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.
 • Cumartesi günleri çok geniş bir alana kurulan Alaçatı pazarı yakın köylerde üretim yapan köylülerin doğal ürünlerine, giyim ve el yapımı ürünlere ev sahipliği yapmaktadır.
 • Alaçatı’nın denizi, kumsalı ve güneşiyle yazları ayrı güzel, sakinliği, ılıman havası ve doğasıyla kışları ayrı güzeldir.
 • Damla sakızı ağacı Türkiye’de sadece Alaçatı’da yetişmektedir. Bu ağaçların lezzetli aromasıyla farklı ürünler elde edilir. Bu ürünleri Alaçatı’da bulmak mümkündür.
 • Her yıl mart ayının sonlarında Alaçatı’da Ot Festivali gerçekleştirilmektedir.

Neden Alaçatı’da Yaşanmalı?

Alaçatı herkesin aklına bir tatil beldesi olarak gelse de Alaçatı sadece yılın belirli dönemlerinde yaşanması gereken bir yer değil her mevsimi ayrı güzel nadide yerlerdendir. Her mevsimi ayrı güzel, insanları sıcakkanlı ve insanı huzurla buluşturan bir konum olmasıyla Alaçatı’da yaşamak ayrı bir keyiftir. Alaçatı’yı dört mevsim yaşanacak bir yer haline getiren sebeplerden bazılarını sizler için sıraladık.

 • Eski bir Rum kasabası olan Alaçatı, mimari dokusuyla ülkemizdeki nadir kasabalardan birisidir. Bu yüzden burada yaşamak bir ayrıcalıktır.
 • Alaçatı’da yaşayan birisi sonbahar ve kış aylarında sıcakkanlı insanlarla selamlaşıp sohbet edebilir, tertemiz hava ile ciğerlerini doldurabilir, yaza göre daha gürültüsüz günler geçen bu zamanlarda güzellikleriyle huzurlu bir hayat sürülebilir.
 • Doğal ve şifalı ürünlerle beslenerek sağlıklı yaşanabilir.
 • Sörf, kite, yelken, trekking ve doğa yürüyüşleriyle harika zamanlar geçirilebilir.