Skip to content Skip to footer

Gayrimenkul Yatırım Araçları Nasıl Seçilmelidir?

Gayrimenkul yatırım araçları kendi içerisinde konut yatırımları, ticari yapı yatırımları veya imarlı arsa yatırımları olarak çeşitlenmektedir. Yatırım tercihinize karar verirken, analiz süreçlerini eksiksiz bir şekilde yaptıktan sonra yatırım çeşidine karar verilmesi son derece önemlidir. İşletme ya da dükkân gibi yatırımlar kişi kendisi kullanacaksa kira ödemek yerine konut kredisinden faydalanılabilir. Bu sayede iyi bir ödeme planıyla, başarılı bir yatırım gerçekleştirilmesinin de önü açılır. Ayrıca alınan gayrimenkul kiraya verilerek; kredinin bir kısmının ya da tamamının ödenmesi de sağlanabilir.

Gayrimenkul yatırımı yaparken dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Bu hususlara değinmeden önce yatırım aracının ve bütçenin doğru şekilde belirlenmesi gerekmektedir.

Emlak Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emlak yatırımı yaparken özellikle dikkat edilmesi gereken faktörler mevcuttur. Konut yatırımında bulunacak kişilerin aşağıdaki başlıklar hakkında detaylı bilgi olması yatırımın değerinin doğru tespit edilmesi açısından önemlidir.

  • Emlak yatırımı yapılacak bölgeyi bilmek ve araştırmak gereklidir.
  • Seçilen bölgedeki istihdam potansiyeli, eğitim alanları vb. durumlar hakkında bilgi edinmelidir.
  • Yatırım aracına karar verilmelidir. Ev, villa, arsa veya dükkân olabilir. Hangisine yatırım yapılacağına karar verilmelidir.
  • Emlak yatırımı yapılması planlanan yer ziyaret edilmelidir.
  • Ulaşım imkanları dikkate alınmalıdır. Çevresindeki önemli yerler nereler veya var mı bunlara dikkat etmek gereklidir.
  • Satın alınacak varlığın niteliği, özellikleri öğrenilmelidir. Bu bir konu ise yapan firma araştırılmalı ve diğer projelerine göz atılmalıdır.
  • Projeden konut satın almak her zaman daha avantajlıdır. Ancak inşaat firmasının güvenilirliği araştırılmalıdır.

Emlak yatırımında yukarıdaki başlıklar dikkate alındığında planlanan yatırımın riskleri de minimize edilmiş olur.

Emlak Yatırımlarında En Yüksek Kâr Nasıl Elde Edilir?

Konut yatırımlarındaki kar marjları oldukça yüksek olabilmektedir. Bu nedenle de yatırım denildiğinde akla gelen araçlar arasında emlak ilk sıralarda yer almaktadır. Yatırım yapmadan önce uzun soluklu ve doğru bir planlama yapmak önem arz eder. Yüksek kar sağlamak için düşük fiyattan satın alıp yüksek fiyatlara satabilmek ön koşullardandır. Bu nedenle mantıklı ve bir o kadarda araştırmacı şekilde hareket edilmelidir.  Projeden satın alınan konutlarda fiyatlar daha uygun olmasıyla sıkça tercih edilir. Örneğin; tamamlanmamış bir projede x birime satın alınan konut, inşaat bitiminde xx birime satılabilir. Bu sayede yüksek kar sağlamak mümkün hale gelir. Unutulmamalıdır ki her yatırım kar getirecek diye bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle risklerinde olabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.