Skip to content Skip to footer

Çeşme’de Ne Yenir?

Türkiye eşsiz bir tatil cennetidir. Her bölgesinin kendine has güzellikleri vardır. Ülkemizde Ege Bölgesi denildiğinde akıllara gelen ilk yerlerden birisi de Çeşme’dir. Çeşme yaşamak için olduğu kadar turistik olarak ziyaret etmek için de benzersiz bir konuma sahiptir. Çeşme’yi ziyaret etmek, orada yaşamak eşsiz bir deneyimken buraya gelindiğinde ne yenileceği konusunda kararsız kalınabilir. Geleneksel Ege ve modern Türk mutfağının kişiyi cezbeden karışımlarından oluşan bir sürü restoran mevcuttur. Turistik bir yer olması nedeniyle Çeşme’de lezzetleri ve kalitesiyle isim yapan birçok mekân bulunmaktadır. Çeşme denildiğinde akıllara;  Çeşme Kumrusu, deniz mahsulleri, damla sakızlı tatlılar, kabak çiçeği dolması ve daha birçok lezzet gelmektedir.

Enfes Deniz Ürünleri için Fava

Çeşme merkezine yakın olan ve yazın renkli gecelere ev sahipliği yapan Alaçatı’da Fava ’ya muhakkak gitmelisiniz. Taptaze balıkları ve deniz mahsulleriyle ünlü bir yerdir.  Menüsü meze, ızgara, deniz mahsulleri ve tatlılarla oldukça zengindir. Gitmeden önce muhakkak rezervasyon yaptırmayı, unutmayın.

Ferdi Baba Restaurant’ta Deniz Manzarasında Akşam Yemeği

Çeşme’de geceleri Marina çok canlıdır. Ferdi Baba Restaurant’ta Çeşme Marina’da yer alan ünlü bir restorandır. Menüsünde, Ege ve Akdeniz mutfağına ait enfes mezeler, zeytinyağlılar, deniz mahsulleri ve ızgara balıklar bulunmaktadır.

Tarihi Atmosferde Taş Fırından Çıkan Lezzetlerin Durağı: Kolburano’s

Çeşme Reisdere Köyü içinde 200 yılı aşkın bulunan tarihi bir binada bulunan Kolburano’s enfes fırın lezzetleri için muhakkak ziyaret edilmesi gereken bir yer. Menüsünde makarna, pizza ve güveçte yemeklerde bulunan Kolburano’s, hafta sonları açık büfe brunch alternatifine de sahip. Beyaz Soslu, ıspanaklı ve enginarlı, Keçi Peynirli pizzası, odun ateşinde pişen Frankfurter sosisi, dana bonfile pizzası ve lezzetli şarap menüsü ise ziyaretçilerin favorileri arasında yer alıyor.

Tatlı Bir Deneyim için Rumeli Pastanesi

Doğal keçi sütü kullanılarak hazırlanan sütlü tatlıların 1945’ten beri adresi olan Rumeli Pastanesi ‘Damla Sakızlı Dondurmanın doğduğu dükkân’’ olarak bilinmektedir. 

Midye için Seyfi Usta’nın Midye Dolması

Alaçatı sokaklarında midye arabasıyla hizmet veren Seyfi Usta, en ünlü midyecilerdendir. Geceleri oldukça çok uğranan Seyfi Usta’da leziz midyeler denenmeye değerdir.

Enfes Ege Lezzetleri: Roka Bahçe

Alaçatı sokaklarında özel bahçesi ile hizmet veren Roka Bahçe, Ege Mutfağının taze lezzetlerini ve mezelerini deneyimlemek için ideal bir konumdur. İçerisinde sanat galerisi de bulunan Roka Bahçe’de ahtapot salatası gibi farklı lezzetleri de bulmak mümkündür. 18:00 ve 02:00 arasında açık olan mekân için rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

Kumru Yemeden Olmaz

Kumru cenneti olan Çeşme’de günün her saati açık olan ve enfes Çeşme kumruları yapan Kumrucu Şevki, Kumrucu Aykut ve Kumrucu Hikmet en iyi duraklardandır.