Skip to content Skip to footer

Taş Villa Hakkında Merak Edilenler

Geçmişin en göz alıcı, heybetli ve çekici evleri, taştan yapılmış olanlardır. Günümüzde de taş villalar aynı şekilde insanları cezbetmektedir. Özel bir dekorasyonla ve kendi içinde değişik tarzlarda, farklı malzemelerle taş villalar inşa edilebilir. Bu yapıların en önemli özellikleri ise şüphesiz sağlam ve gösterişli olmalarıdır.

Betonarme ve kiremitli evlerden daha farklı bir mimariyle inşa edilen taş villalar daha lüks konutlar sınıfında yer almaktadır. Kullanılan doğal taşlar ile yazları sağladığı serinlikten dolayı özellikle sıcak kentlerde sıkça tercih edilmektedirler. Estetik duruşu, heybeti ve tarzıyla taş villalar, görenleri kendine hayran bıraktırır.

Taş Villalarda Kullanılan Taş Çeşitleri Nelerdir?

Dünyada birbirinden farklı yapı malzemeleri ve taş çeşitleri mevcuttur. Özellikle ülkemizde çok zengin doğal taş kaynakları vardır. Bu nedenle her bölgede farklı yapılarda taş çeşitleri kullanıldığını görmek mümkündür. Ülkemizde Bodrum, Antalya, Muğla, Kütahya ve Denizli ince, sert ve yüzeyi düzgün taşları ile meşhur yerlerdir. Bu şehirlerde bolca volkanik püf taşı da mevcuttur. Kayseri, Kırşehir, Kırıkkale, Nevşehir ve Çorum yine volkanik püf taşları bakımından zengin ve meşhur yerlerdendir. Aksaray, Ayvalık, Trakya ve Bergama’nın granit taşları yine duvar ve yer kaplamasında kullanılmaktadır. Taş evlerin çok olduğu Mardin’de sarı kalker taşı, bölgede çokça kullanılır. Şanlıurfa’da da buraya özgü Nahit taşı bulunur. Antakya’da ise Sille taşı meşhurdur. Side, Bodrum ve Alaçatı taş evlerin çok olduğu yerler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Taş Villaların Avantajları Nelerdir?

Yüzlerce yıldır dünyanın çok geniş coğrafyasında taş evler yapılmıştır. Peki, neden bu kadar çok tercih edilmiştir bu taş evler?

  • Bir konutta gerekli olan sağlamlığın çok üstünde bir dayanıklılığı olması taş villaların en önemli avantajlarındandır. Bu özelliği taş villaların, doğal afetlere karşı dayanıklı olmalarını da sağlar.
  • Yapı malzemesi olarak taş, uzun süre sıcak ve soğuk havayı hem içeriye hem dışarıya aktarmadığı gibi filtreleme özelliğiyle kirli havayı süzgeçler. Bundan dolayı taş villalar yalıtım konusunda son derece avantajlıdır.
  • Taş villalarda yaşamak sağlık açısından çok faydalıdır. İçinde yaşayan kişilerin uyku kalitesi arttığı gibi yaşam kalitesi de artar.
  • Estetik ve tarihi görünüme sahip olan taş villalar kendine has özelliğiyle son derece gösterişlidir.