Skip to content Skip to footer

Alaçatı’da Yapılacak 8 Şey

Ülkemizin nadide güzelliklerinin başında gelen Alaçatı, yılın her mevsimi özellikle de yaz aylarında birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Alaçatı’yı keşfetmeye başlayan herkesin buraya olan hayranlığı daha da çok artar. Alaçatı; tarihsel yapısı, rengarenk sokakları ve burada yaşayanlara sunduğu çeşitli aktivitelerle çok ayrı bir konumdur.

Alaçatı’da bulunmak için farklı sebepler vardır. Şaşırtıcı tasarım dükkanları, gezerken rahatlatan sokakları, otantik mekanları, eşsiz ege lezzetleri ve sakız ağaçları sebeplerden birkaçıdır. İnsanlara mutluluk ve eğlence vadeden Alaçatı gecesiyle, gündüzüyle, kısacası her haliyle ayrı bir güzeldir. Sizler için Alaçatı’da yapılacak 8 şeyi sıraladık.

Muhteşem Üçlü: Deniz, Kum, Güneş

Yazların olmazsa olmazı olan muhteşem üçlü; deniz, kum, güneşin birleştiği en özel konumlardan birisidir Alaçatı. Rüzgarıyla meşhur olan Alaçatı, upuzun kumsalları ve berrak sahilleriyle ziyaret edenleri ve yaşayanları yaz aylarında mutlulukla buluşturuyor. Kum, Mocca ve Çark Plajları en meşhur olanlarıdır.

Cesme, Turkey - January 09, 2018 : Ildiri Village harbour view in Cesme Town. Ildiri Village is populer tourist destination in Turkey.
Ildiri, a fishing village in Cesme Peninsula

Bin bir Çeşit Ürünün Bulunduğu Alaçatı Pazarı

Ürün çeşitliliği ve doğallığı yönünden Alaçatı Pazarı harika bir yerdir. Sebze ve ot yemekleri severler için taptaze enginarlar, turp otları, şevketi bostanlar ve daha fazlasını burada bulmak mümkündür. Bunların dışında el yapımı ürünler, reçeller, baharatlar gibi bin bir çeşit ürün vardır.

Arnavut Kaldırımlı Sokaklar

Alaçatı’nın en belirleyici özelliklerinden tarihi taş evleri ve Arnavut kaldırımlı dar sokakları, birçok ilginç dükkâna, butik restoranlara ve pastanelere sahiptir. Bu sokaklarda tarihi hissederken güzellikler içinde kaybolmak mümkün.

Blue shutters on a house and purple bougainvillea in a narrow street in Alacati,Izmir,  Turkey

Rüzgâr Sörfü İçin Doğru Adres

Alaçatı’yı en iyi tanımlayan kelimelerden birisi de rüzgardır. Hal böyle olunca rüzgâr sörfünde dünyanın en iyi konumlarından birisi olarak karşımıza Alaçatı çıkıyor. Rüzgâr sörfü su sporlarına merakı olanlar için ayrı izleyenler için ayrı bir eğlencedir.  

Alaçatı Sokaklarında Nostaljik Zamanlar

Alaçatı’nın en ünlü sokaklarından Hacı Memiş sokağında ilgi çekici ürünler satan antikacıları, seramik ve cam işleme atölyeleri ziyaret edilebilir. Özgün ürünler satan antikacıları gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlamak çok olabilir.

Gecelerin Keyfini Çıkartın

Alaçatı’da gündüzleri keyifli olduğu kadar geceler de keyiflidir. Renkli Alaçatı sokaklarındaki mekanlarda oturup bir şeyler yudumlarken yıldızlı gökyüzünün keyfi çıkartılabilir. Sabah kadar eğlence sunan daha birçok mekân da burada mevcuttur.

Izmir, Turkey - June 12, 2022. Streets of Cesme Alacati Izmir Turkey people are spending time in restaurants and cafe.

Yel Değirmenleri ve Gün Batımı

1800’lü yıllardan beri Alaçatı’da bulunan ve buranın simgelerinden biri haline gelen Yel Değirmenlerinden gün batımını izlemek başlı başına bir zevk.

a5c63f7cdde8c0145292415ea0c80f8c

Ege Mutfağının Eşsiz Lezzetleri

Birbirinden farklı restoranlarda birbirinden eşsiz ege lezzetleri mevcut. Leziz yemekler ve mezelerle midelerin bayram etmemesi imkânsız.

Fresh Salad with Cheese and Appetizers